Witamina D3 – czy warto suplementować?

Czemu tak wiele mówi się o witaminie D3 ?

Każdy pewnie o niej słyszał, wie że jest ważna dla naszego organizmu i warto byłoby ją suplementować. Ale warto byłoby też wiedzieć po co.

Witamina D3 jest jedną z substancji, która jest konieczna do prawidłowego funkcjonowania i regulacji większości narządów i układów w ciele!

Nasze ciała są w stanie samodzielnie syntezować D3, ale tylko w określonych warunkach. Konieczne jest do tego promieniowanie słoneczne UVB, które naturalnie występuje w godzinach 10-15. Niestety większość z nas o tej porze siedzi w biurach przed komputerami…

A jeśli już pojawimy się jakimś cudem w zasięgu działania UVB to zazwyczaj w ciemnych okularach (a w oku zachodzi największa synteza D3) i w ubraniach (to akurat nie dziwne:). Nie każdy ma czas leżeć do góry brzuchem w godzinach południowych i korzystać z uroków Słońca!

Jakie pozytywne działanie ma wit D3 ?

  • Poprawia pracę układu immunologicznego, zmniejsza ilość stanów zapalnych, pozytywnie wpływa na choroby autoimmunologiczne np. Hashimoto
  • badania udowadniają pozytywny wpływ suplementacji D3 na obniżenie objawów depresji(!)
  • zwiększa wrażliwość insulinową – czyli reguluje gospodarkę cukrową organizmu
  • reguluje poziom trójglicerydów
  • korzystnie wpływa na poziom testosteronu

Jak więc zwiększyć poziom witaminy D3?

  • Wystaw się na działanie promieni słonecznych, zdejmij okulary, ściągnij koszulkę i przez chwilę ciesz się ciepłem jakie daje słońce:)
  • suplementuj – najlepszym rozwiązaniem będą kapsułki w otoczce żelowej z dodatkiem tłuszczy (nośnika wit. D3)
  • nie zapomnij o dodatku witaminy K2 – dopiero przy jej udziale witamina D3 wpłynie na lepsze wchłanianie wapnia do kości

Jeśli nie jesteś pewny czy powinieneś rozważyć suplementację witaminy D3 warto określić jej poziom we krwi. Poproś o zbadanie 25(OH)D3 – to koszt ok. 60zł ale pozwoli precyzyjnie określić czy i w jakich ilościach musisz dostarczyć witaminę do organizmu, żeby uzyskać efekt terapeutyczny.